Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego (w skrócie BCUWr) pozwala w szybki i wygodny sposób zapoznać się ze zbiorem edukacyjnym Biblioteki Uniwersyteckiej. Działa w oparciu o program dLibra. Na koniec 2009 roku na platformie BCUWr znajdowało się prawie 25 tys. publikacji.

Po raz pierwsze z internetowej biblioteki skorzystać można było 21 grudnia 2005 roku. Inicjatywa powstała w celu udostępnienia każdemu zainteresowanemu licznych i bardzo ważnych zabytków piśmienniczych, zgromadzony w instytucjach edukacyjnych.

Nad poprawnością funkcjonowania BCUWr czuwa specjalnie powołana do tego komisja. Weryfikuje ona poprawność działania programu, dokonuje korekt, współpracuje z pozostałymi bibliotekami cyfrowymi, dba o czytelników oraz wdraża kolejne innowacje.

12 grudnia 2009 roku wszelkie zbiory zgromadzone w BCUWr oraz w Federacji Bibliotek Cyfrowych zostały udostępnione dla użytkowników Europeany (Europejska Biblioteka Cyfrowa). W tym czasie zaczęła działać również „e-Czytelnia”, za pośrednictwem której można w prosty sposób wyszukać daną pozycje i od razu przeczytać potrzebny materiał.

Materiały, jaki zgromadzono w bazie biblioteki cyfrowej mają dużo wartość historyczną, a tym samym są istotnymi zabytkami. Liczne publikacje regionalne, które wcześniej były trudno dostępne, dają teraz możliwość szybkiego zapoznanie się z bogatą historią Śląska. W zbiorze BCUWr znajdują się przede wszystkim książki, czasopisma naukowe, rękopisy, nuty, dokumenty kartograficzne, fotografie, karty pocztowe i grafiki. Dla ułatwienia poruszania się użytkowników po zbiorach biblioteki, podzielone je na kolekcje:

1.Europejskie publikacje znajdują się w zbiorze Dziedzictwo kulturowe.
2.Regionalia to kolekcja poświęcona historii Śląska i Łużyc, w tym Dolnego Śląska i Wrocławia.
3.W zbiorze „Wystawy”, znajdują się istotne informacje o kulturze lokalnej.
4.Poza tym w BCUWr dostępne są materiały multimedialne (m.in. prezentacje edukacyjnych, naukowe i promocyjne).

Tagi:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.