Sylwetki rektorów UW – Stanisław Kulczyński

Stanisław Leon Kulczyński urodził się 9 maja 1895 roku w Krakowie, zmarł 12 lipca 1975 roku w Warszawie. Był działaczem politycznym oraz botanikiem, a w okresie od 1945 do 1951 roku rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego imieniem nazwano wrocławski bulwar.

Stanisław Kulczyński studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, po jego ukończeniu rozpoczął prace na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, gdzie w 1924 stworzył Katedrę Systematyki i Morfologii Roślin, a od 1936 roku pełnił funkcje rektora.

W 1941 roku przeniósł się do Krakowa, prowadził tajne zajęcia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1945 roku dołączył do kadry naukowej, odbudowującej Uniwersytet Wrocławskie. Wkrótce objął urząd rektora Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej.

Kulczyński to autor wielu pracy naukowych, dotyczących systematyki roślin, ekologii i paleobotaniki – np. Torfowiska Polesia, oraz współautor bogatego opisu polskich roślin naczyniowych – Rośliny Polskie.